Як відучити дітей від гаджетів: головна порада
Як і багато батьків, я часто замислююся, якими будуть мої діти, коли підростуть. У якісь моменти вони здаватимуться старшими, ніж є насправді. Вони вже іноді виграють у мене в словесних поєдинках, і з часом таких ситуацій буде набагато більше. Уявляючи своїх дітей підлітками, я ніби отримую батьківський орієнтир на майбутнє.
Я думаю, чого б я хотіла для своїх дітей, коли вони підростуть. Я б хотіла, щоб вони були добрими, чесними, справедливими та поважали інших людей. Відповідно, мені потрібно проявляти доброту, чесність, справедливість і повагу до інших вже зараз.
Батьки, поводьтеся так, як хочете, щоб вели себе ваші діти в майбутньому
Ніщо так не мотивує стати тією людиною, якою ви хотіли б бути, як народження дітей. Це стосується різних речей, в тому числі, використання гаджетів. Поки що у моїх дітей немає смартфонів і планшетів, але в майбутньому вони, звичайно, з'являться. Тому зараз я поводжу себе так, як хотіла б, аби мої діти поводилися в майбутньому: я не беру телефон за обідній стіл, я ніколи не користуюся ним під час спілкування або за кермом автомобіля. Іншими словами, я намагаюся бути позитивним прикладом у цьому питанні. Останні дослідження показують, що важливо не тільки бути хорошим прикладом в довгостроковій перспективі, а й сприяти виробленню у дітей позитивних звичок вже зараз.
Останні дослідження показують, що важливо не тільки бути хорошим прикладом в довгостроковій перспективі, а й сприяти виробленню у дітей позитивних звичок вже зараз.
Телефони батьків
50% батьків не відчувають емоційного зв'язку зі своїми дітьми навіть тоді, коли знаходяться поруч з ними
Більшість людей так чи інакше стикаються з проблемою самоконтролю при використанні гаджетів. Деяким це дається особливо складно. За даними соцопитування, проведеного Американською психологічною асоціацією, такі люди відчувають більш високий рівень стресу (див. також дослідження про вплив пасивного використання facebook на психічне здоров'я).
Те ж опитування показало, що майже 50% батьків не відчувають емоційного зв'язку зі своїми дітьми навіть тоді, коли знаходяться поруч з ними – і все через вплив технологій. Проблеми з гаджетами у батьків підвищують їхній рівень стресу, а також впливають на поведінку дітей.
Що кажуть дослідження про вплив гаджетів
Кілька років тому було проведено дослідження, яке чітко окреслило дану проблему. Доктор Дженні Радескі та її колеги з Бостонського медичного центру дослідили поведінку 55 сімей під час відвідин ресторану.
Не дивно, що, діти незабаром починають більш наполегливо вимагати уваги від батьків і гірше поводяться
40 батьків (з 55 сімей) користувалися під час їжі телефонами. Дослідники підкреслили, що вони були буквально «поглинені» своїми девайсами.
Багато батьків не реагували, коли діти вимагали уваги; відповідали, не відриваючи погляд від гаджетів. Записи, які зробили вчені під час експерименту, одночасно показові і сумні. Ось один із прикладівбатьківської байдужості (с.846):
«Мама дістає телефон із сумочки і дивиться на нього. Дівчинка (шкільного віку) починає з нею говорити, але та не відводить погляд від телефону; злегка киває, але не дивиться на дитину і не відповідає їй. Здається, мати не слухає дівчинку, але іноді все ж промовляє кілька слів. Дівчинка цікавиться манікюром матері, продовжує задавати питання і не виглядає пригніченою (посмішка на обличчі, щасливий голос), хоча мама практично не говорить з нею. На хвилину мама озирається навколо, розглядає ресторан, а потім знову занурюється у телефон. Дівчинка в цей час крутиться на стільці, їсть картоплю фрі і продовжує задавати питання. Мама час від часу відволікається, щоб взяти картоплину собі або швидко сказати щось дитині, і незабаром повертається до гаджету».
Не дивно, що, діти незабаром починають більш наполегливо вимагати уваги від батьків і гірше поводяться. Вчені також помітили: якщо батьки в такі моменти заглиблені в свої телефони, вони більш жорстко реагують на погіршення поведінки дитини.
Ось один із прикладів того, як псується поведінка дітей, коли батьки занурюються у гаджети (c.847):
«Дівчинка (молодшого шкільного віку) повертається до свого столу, почісує голову виделкою, дивиться на своїх батьків. Ті дивляться в телефони. У дівчинки в руках печиво, яке їй дав брат. Батько перетягується через стіл і бере їжу з тарілки доньки. Та хмуриться і каже, що це її їжа. На що батько відповідає: «Ти й так не їси. До того ж, я цю їжу купив, і я буду її їсти». Вона знизує плечима і продовжує їсти своє печиво. Батько лає за щось хлопчика. Сестра і брат дивляться один на одного, посміхаючись. Хлопчик вирішує викинути сміття. Він встає. Мама весь цей час дивиться тільки в телефон; тато їсть, дівчинка п'є газовану воду. Потім вона починає гратися локшиною. Папа кричить, щоб та зупинилася. Він забирає у неї їжу і витирає стіл. Дівчинка говорить, але в основному з братом. Мама продовжує дивитися в телефон. Тато говорить з дітьми, але тільки для того, щоб посваритися на них, а потім в черговий раз розглядає фуд-корт. Мама дивиться в телефон. Тут і батько починає дивитися в телефон мами. Донька бере свою виделку і починає колоти нею посуд на столі. Мама дивиться на неї і свариться. Тато вимагає, щоб та припинила, але вона продовжує, причому з великою посмішкою на обличчі. Мама, нарешті, піднімає очі і починаєсварити доньку. Та не зупиняється. Виделка починає ламатися, і обоє батьків обертаються до доньки, кричачи «ЗУПИНИСЬ!». Дівчинка лише сміється у відповідь, хлопчик - теж. ... [пізніше] Мама показує щось у своєму телефоні. Хлопчик витягає руку, дівчинка б'є по ній і кричить. Тато говорить дітям зупинитися. Мама все ще дивиться в свій телефон. Дівчина встає і починає смикати стілець брата. Тато суворим голосом каже їй повернутися на своє місце. Мама не відривається від телефону».
Це сумні, але не незвичні спостереження. Багато з нас бачили, як батьки або діти «проводять час з сім'єю», не відриваючись від телефонів. Часто батьки самі стають жертвами цих трендів, оскільки з появою електронної пошти та смартфонів роботодавці очікують, що люди будуть постійно на зв'язку. Такі чіткі речі, як «вечеря з сім'єю» або «робочий час», зникли. Тепер все це може бути у нас в кишені.
Читайте також: Як розпізнати емоційне вигорання і йому протистояти
«Поглинаючі» технології: реальна проблема
Всі батьки стикаються з цією проблемою. По той бік барикад – «поглинаючі» технології та компанії, які заробляють гроші, поки ми все більше відволікаємось і маємо більший стрес. Якщо ви хочете бути хорошим прикладом для своєї дитини, подумайте, якої поведінки ви очікували б від неї за обіднім столом, в машині, в ресторані.
Якщо ви хочете встановити якісь обмеження на користування гаджетами, будьте впевнені, що це поліпшить ваші стосунки з дітьми.
Вперше опубліковано на Screenfreeparenting
Автор: Меган Оуенз, професор психології, письменниця, викладач, співзасновниця проекту Screen-Free Parenting. М. Оуенз разом з чоловіком виховує дітей, по максимуму відгороджуючи від гаджетів. Вони намагаються допомогти іншим батькам, які мають такі ж цілі.