Сексуальне насилля та зцілення
Важливо шукати допомогу. Не залишайтесь наодинці.
Сексуальне насильство (СН) і допомога тим, хто постраждав від зґвалтування, є викликом для кожного з нас та надією на зцілення. В Україні від СН страждають не тільки дівчата і жінки, але й хлопчики і чоловіки. Денісова каже: «Вчора через пережите сексуальне насильство лише за годину звернулося 10 людей, з них 8 — зґвалтовані неповнолітні. Зокрема, двоє хлопчиків 10 років».
Ось що треба знати про сексуально насильство під час війни та що ми можемо зробити:
- СН — це зброя, яка використовується під час військових дій. Згідно Римського статуту Міжнародного кримінального суду від 2002 року, СН — злочин проти людства.
- Метою СН є деморалізація населення, на яке чиниться напад, за допомогою засоромлення. Дослідження показують, що тіло також стає місцем війни. Наближення може розглядатися як вторгнення у особистий простір, а дистанція призводить до відчуття відкинутості. Відчуття сорому після СН є саме тим, що регулює всі соціальні зв’язки.
- Деморалізація спричинена розривом соціальних зв'язків. Жертві зґвалтування соромно звернутися за допомогу, що народжує віддаленість. Важливо сказати, що СН це не тільки статевий акт, але і такі форми знущання, наприклад, як примус до роздягання, виконання різних наказів, як спонукають людину відчувати себе жертвою.
- Жінки частіше переживають ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) внаслідок СН: жінки — 10,4%, чоловіки — 5%. ПТСР — це порушення системи страху, коли, перебуваючи у стані жаху, безпорадності під час СН та після завершення дії загрози життю, стресові реакції «втекти або завмерти» продовжують функціонувати безперестанно.
- Загалом ціль СН та зґвалтування — це спроба руйнувати націю через відчуття жертви, як завжди має підкорятися супротивнику.
Що треба робити:
1. Важливо шукати допомогу. Не залишатись наодинці. Говорити про себе та отримувати допомогу, яку ви хотіли б отримати.
2. Не розглядати постраждалих від СН як жертв, які не можуть подбати про себе. Прийняття та турбота про постраждалих є зціленням для людини та суспільства.
3. Важке питання про дітей, зачатих під час зґвалтування. В Австрії є закон про можливість аборту для постраждалих від СН. У Польщі аборт можна зробити лише після кримінальної справи, при чому жертва сама має довести, що пережила СН. Після війни в Югославії багато хто виступав за турботу про дітей, які народились від СН.
4. Видужання — це реальність. Ми можемо прийти до зцілення, знайти нові сенси, а потім допомагати іншим постраждалим. Джудит Герман розповідає про Сохаіл Абдулалі, яка пережила СН, а після зцілення почала допомагати іншим та вливала на закони відносно постраждалих від СН.
Одна жінка після СН сказала: «Найважливіше для мене — це перевага не таїтися та мати сміливість говорити. Раніше я думала, що люди розбіжаться з кімнати як пацюки, якщо я коли-небудь заговорю про це. Але, як виявилось, цього не сталося. Я знаю, як би відреагувала, якщо б мені про це сказали — мені б було дуже сумно за цю людину, тому впевнена, що зможу зберегти цей погляд».