Рецензія на книгу Вільяма Зінссера «Текст-пекс-шмекс. Магія переконливих текстів»
Психолог, психотерапевт В’ячеслав Халанський
Книга, яка допоможе вам писати живо та з інтересом
Я чекав на цю книгу. Шукав ії, як першокурсник рятівничу шпаргалку на іспит. Книгу саме про написання в стилі документальної прози (нон-фікшн). Чому? Тому що я вже почав писати свою книгу, але у мене було багато запитань: що можна писати про себе, а що ні, які саме принципи регулюють ці складові і так далі. Саме в цей бурхливий період мені до рук потрапила книга американського викладача письменницької майстерності Вільяма Зінссера (William Knowlton Zinsser). Авторитетність праці проглядає вже у самій її оригінальній назві – класичний посібник з написання нон-фікшн. Починаючи з 1976 року, вона витримала 30 перевидань. Я в захваті від того, що дала мені книга і з нетерпінням хочу поділитися своїми враженнями, але почну з дещиці критики. Не суті роботи автора, але саме українського видання.
Незрозуміло, чому оригінал назви книги «On Writting Well: The Classic Guide to Writing Nonfiction» перетворився на «Текст-пекс-шмекс. Магія переконливих текстів». Для привернення уваги? Але у мене це викликало недовіру до перекладу книги і спонукало звіряти деякі місця з російським перекладом (на жаль, не було англомовного оригіналу). Російський переклад видався мені яснішим та яскравішим.
Читаючи посібник Зінссера, ви обов’язково почуєте голос доброго вчителя. Стиль книги передає віру автора в те, що кожен може писати. Кожному є про що писати. Історія кожного заслуговує, щоб її зафіксувати
А тепер про численні плюси. Ця книга стала мені опорою у трьох напрямках при написанні власних текстів:
1. Писати треба постійно та про все. Автор каже, що написання – це робота, а не розвага. Писати треба кожен день. Потроху. Не чекаючи натхнення. Приводом може стати будь-що: наука, спорт, діловий лист, технічні новинки, гумор, мистецтво, врешті-решт власне життя. Головне – привчити себе писати постійно. Наведені у книзі приклади неймовірно надихають.
2. Писати треба персонально. Коли я читав цю книгу, у мене було відчуття, що Зінссер стоїть поруч і говорить зі мною, як ментор. Це чудове враження! Порада автора: «Пишіть для себе... будьте собою... пишіть доступно без штампів». Це відповідальність бути автентичним у тому, як ви пишете. Автор не втомлюється повторювати: «Будьте собою. Пишіть те, про що ви дійсно добре знаєте, а також що самі пережили».
3. Технічні поради. Написання «від серця» та зі свого досвіду не означає нехтування правилами письма та стилю. Праця над зачином і кінцівкою, використання дієслів і прислівників, прикметників і пунктуації, який має бути тон і абстрактні іменники. Пошуки влучного слова можуть зайняти час, але вам треба його шукати, щоб текст був яскравим і зрозумілим.
Читаючи посібник Зінссера, ви обов’язково почуєте голос доброго вчителя. Стиль книги передає віру автора в те, що кожен може писати. Кожному є про що писати. Історія кожного заслуговує, щоб її зафіксувати. Цей вчитель вірить в вас. Він дає поради на конкретних прикладах. Якщо Зінссер і критикує, то він не засуджує, а допомагає зрозуміти, як помітити помилку та її виправити.
Поради в цій книзі для мене дуже були співзвучні із відомою книгою російских авторів Масима Іл’якова та Людмили Саричевої «Пиши, сокращай». Особливо тоді, коли йдеться про позбавлення від «словесного сміття».
“Я завжди думаю, що на трибунах є принаймні одна людина, яка ніколи не бачила мою гру, і я не хочу ії підвести”
Наприкінці хочу навести цитату з книги, яка відображає неординарний підхід Зінссера до розуміння майстерності: «...визначення вправного письменника дав Джо Ді Маджо ...він був найвидатнішим бейсболістом, якого я бачив ...він граційно долав величезні відстані, завжди випереджаючи м’яч. Здавалося, що йому все дається дуже просто, хоч я знав, що це зовсім не так. Якось репортер спитав бейсболіста, як йому вдається так грати матч за матчем, і Ді Маджо відповів: “Я завжди думаю, що на трибунах є принаймні одна людина, яка ніколи не бачила мою гру, і я не хочу ії підвести”».
Бажаю вам вдалих текстів. А посібник Зінссера дасть не тільки паливо для цієї праці, але і напрямок. Тож ваша власна книга вже буде не за горами.
Вперше опубліковано на www.yakaboo.ua