Рецензія на книгу «Маленька книжка ікігай. Секрети щастя по-японському»
Вперше опубліковано на Yakaboo
Ікігай: як прожити до 100 років та залишатися щасливим?
Коли я читав книгу, то не витримав і написав своїй знайомій з Японїї: «Слухай, а зараз “ікігай” використовують?» — «Так, — відповіла вона, — я чула про це». Що ж таке ікігай? Для мене це мистецтво знаходити та усвідомлювати сенси у маленьких справах.
Автор книги Кен Могі каже, що дуже важливо знаходити сенс та переживати те, що ми робимо щоденно. Вчитись бути тут та зараз, проживати маленькі моменти життя. Ікігай впливає на психологічну якість життя, а також на здоров’я. Автор наводить дані дослідження Центру громадського здоров’я в Осакі. Близько 55 тис. опитаних. Виявилось, що ті, хто не має ікігай, тобто сенс свого життя і діяльності, дуже часто хворіють, частіше безробітні, більше зазнають психічного стресу, малорухомі фізично. У тих, хто має відчутя ікігай — все навпаки.
Що ж таке ікігай? Для мене це мистецтво знаходити та усвідомлювати сенси у маленьких справах
Ми влаштовані так, що порівнюємо свої досягнення з успіхами інших — за це відповідають дзеркальні нейрони. Завдяки ним ми навчаємося, розвиваємось. Але також і знецінюємо ті чи інші свої досягнення, порівнюючи їх з досягненнями інших. Це робить нас нещасними. У японській культурі, на відміну від західної, акцент робиться на рівність. Тобто в Японії такі фігури, як Білл Гейтс або Марк Цукерберг, як зірки на небі не виділяются. З одного боку, це може бути не дуже добре для культури в контексті розвитку та прояву індивідуальності. Але з іншого боку, це відображає філософію культури — багато працювати, разом досягаючи розвитку.
Які уроки я взяв для себе після читання «Маленької книжки ікігай»:
- Важливо бачити сенс у конкретних речах. Ця концепція дуже схожа з ідеями австрійського психіатра Віктора Франкла, який пережив ув’язнення у концтаборі та заснував логотерапію. Як досягнути ікігай?
- Автор пропонує таку вправу: писати щоденник протягом 20 днів, де описувати прості речи. Тобто вчитись усвідомлювати те, що ти робиш.
- Любити те, що ти робиш. Відкривати цінність своєї праці. Якщо вона не подобається, то шукати те, що принесе задоволення.
- Досягати успіху та якості в тому, що ти робиш. Якість краща, ніж кількість. Прагнути досконалості у професії. Чудовий приклад цього — шеф-кухар Дзіро Оно, який пройшов увесь шлях з самих низів у ресторані «Сукіябасі Дзіро».
- Як я бачу цей світ та яке моє місце у ньому. Ми є в цьому світі — і це чудово. Ми маємо своє місце, свій простір. Як ми почуваємося в цьому світі?
- Це саме я можу вносити зміни. Кажучи мовою маркетологів: яка моя ніша? Що я можу робити найліпше? Я можу робити речі, які приносять мені задоволення, а також можу привносити в цей світ щось добре. Можливо, ми не створюємо новий Amazon як Джеффрі Безос і в нас не буде таких прибутків (у 2018 році він став найбагатшою людиною за версією Forbes), але в нас є кохані та близькі люди, друзі, можливо, котик чи пес, по відношенню до яких ми можемо проявляти свою любов. Ось ці маленькі речі дуже важливі.
Наприкінці можна підсумувати: по-перше, починайте з малого, не сидіть вдома, робіть щось і не чекайте з неба чогось; по-друге, звільніться від мрій, які вас розачаровують, та почніть жити реальним життям; по-третє, перебувайте у гармонії та тримайте стійкість як борці сумо; по-четверте, радійте малим речам: кружці смачної води, простій їжі, кажіть “привіт”; по-п’яте, живіть тут та зараз, вирішуйте актуальні питання, робіть те, що потрібно зараз, розумійте свої відчуття.
Бажаю всім гарного читання! І не звертайте увагу на те, що книжка мала за розміром — вона містить велику ідею!
В’ячеслав Халанський