Як зберегти своє психічне здоровье після виборів? Рефлексія після єфіру на НВ з Ілоной Довгань
22.04.2019
Як зберегти своє психічне здоров'я після виборів? Рефлексія після єфіру на НВ з Ілоною Довгань.
Наступного дня після вирішального дня виборів президента України мене запросили в ефір Новое Время. Я поділився своїми роздумами і дав практичні поради, як впоратись зі стрессом.
- Ми ще раз після виборів зрозуміли, що живемо в світі непередбаченності. Зігмунт Бауман якось сказав, що зміни не мають спрямованосты, відповідно, майбутнє є непередбаченим. Течія часу як якість субстанції — це все, що ми маємо.
- Тривога — це результат фрагментарного мислення. Наш мозок не встигає обробляти великі обсяги інформації. Зараз одна газета «Нью-Йорк Таймс» містить стільки інформації, скільки знали люди у 18 ст. Фрагментарне сприйняття інформації фрагментує й нашу ідентичність, робить її теж фрагментарною. Різні знання створюють невпевненність.
- Поняття «interregnum» італійского філософа Антоніо Грамши має актуальність сьогодні. Interregnum – це стан невпевненності, старі інструменти/стратегіі не працюють, а нові не дооформилися. Коли руйнуються зовнішні опори, треба створювати внутрішню міцність як укріплення внутрішнього полюсу особистості, формувати її автономію.
- Важливіше працювати над тим, як виробити особистісну стійкість до обставин. Вже багато років психологи розробляють такі концепції, як: поняття resilience (стійкість), - hardiness (життєстійкість), - invulnerable child (невразлива дитина), - resourcefulness (ресурсність), - mental toughness (моральна стійкість).
- Поляризація думок, криза очікування під час виборів, стрес на екзистенційному рівні мають зробити нас сильнішими.
Практичні поради:
- Якщо важко справитись зі станом стресу, пошукайте можливість подбати про себе. Дайте відповідь собі на питання: Що я хочу зараз робити? Що мені подобається робити?
- Подбайте про своє тіло: спорт, прогулянка, відпочинок з родиною, сон.
- Якщо багато часу проводите у соцмережах, поставте собі обмеження хоча б 4—5 годин не дивитися в інтернет. Пам'ятайте: ми постійно хочему зібрати мозаїку, усю картину того, що відбувається, але це не можливо. Ви знаете лише якусь частину, це нормально.
- Займіть якусь чітку позицію. Наприклад: «Все, рішення вже є. Що я можу робити далі? Я можу працювати. Робити свою справу». Позиція — це те, як я вирішую проводити час, що робити. Мене не несе кудись цей інформаційний потік. Я його контролюю.
- Пам'ятайте, що у вас є свої цінності. Цінності — це те, що рухає вас уперед (або рухало). Цінності зміцнюють мій персональний поліс ідентичності, а з цього складаєтся суспільство.
Якщо вам важко спати протягом тижня або півтора, якщо ви відчуваете, що не контролюєте ситуацію і ви самі не впораєтесь зі стрессом, тоді треба звертатись до фахівця-психолога або психотерапевта. Можливо, ця ситуація стала тригером для особистих переживань у вашему житті, тоді треба вирішувати ці питання.
Набирайтеся сил та внутрішніх ресурсів, дбайте про себе і про своїх близких — і тоді ви зможете впоратися зі стрессом.