Як емоційне вигорання співробітників впливає на успіх компанії

Як емоційне вигорання співробітників впливає на успіх компанії 04.01.2019

Вперше опубліковано у Strategic Business Review

Автор: В'ячеслав Халанський, сертифікований психотерапевт

Емоційне вигорання (ЕВ) — розповсюджене явище не лише серед топ-менеджерів. Це — стан емоційного, розумового й фізичного виснаження, викликаного понадмірним стресом. Проблема психічного здоров'я та ЕВ не вважається серйозною проблемою організації. Ціна подібної омани очевидна.

Система охорони здоров'я США щорічно виділяє «вигорілим» співробітникам від $125 до 190 млрд. Згідно даних ВООЗ, зниження продуктивності праці, пов'язане з депресією й тривожними розладами, щороку вартує глобальній економіці у $1 трлн.  Професор Гарвардського університету Джоел Го відзначає, що 120 тис. людей щорічно помирають в результаті стресу на робочому місці. У Канаді та Австралії кожний 5-й співробітник скаржиться на труднощі з психічним здоров'ям, великою мірою на депресію. 

Ерік Гартона вважає, що справжня ціна для бізнесу набагато вище через зниження продуктивності, високої плинності кадрів й втрати цінних співробітників. Згідно даних ВООЗ, на кожен долар, вкладений у розширення доступу до послуг з лікування розповсюджених порушень психічного здоров'я, видатність у вигляді високого рівня здоров'я і повищеної продукційності праці складає $4. Для країн з низьким та середнім рівнем доходу $1, інвестований у психічне здоров'я робітника, повертає $7.

Взаємозв'язок вигорання та успіхів компанії

Вклад у психічне здоров'я співробітників — інвестиція у добробут і прибуток компанії. Людина проводить третину дня зі співробітниками. Як будуть почувати себе співробітники із депресивним топ-менеджером або як буде почуватися керівник, якщо періодично переживає панічні атаки? Як він буде почувати себе на співбесіді, ввечері вдома з родиною, а також вранці перед роботою? 

В компанії Illinois Bell Telephone Company стрімко скоротили суттєву частину персоналу. Ситуація спровокувала реакції стресу, соматичні захворювання і психічні розлади у більшості робітників, що залишилися, а вірогідність захворювання менеджерів стала дорівнювати 92,5%. При впровадженні профілактичних програм С. Маді з психічного здоров'я статистика захворювань співробітників впала до 1,1%. Це означає, що психічне здоров'я корелює із фізичним станом.

Внесок у психічне здоров'я співробітників впливає на креативність та іноваційні ідеї. Психічне здоров'я – стан благополуччя, в якому людина реалізує здібності, здатна протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати та робити вклад у суспільство. Людина, яка переживає емоційне вигорання, не зможе нічого дати нового. Вона подібна свічці, котра догорає. Породити нові ідеї можливо лише у стані свободи. Дослідження підтверджує кореляцію стану неволі й ЕВ. Хвороба позбавляє людину свободи, буквально перетворюючи її на інваліда. У стані стресу міркування стає вузьким й виробляється оборонної або агресивної моделі взаємодії. 

Вклад у психічне здоров'я співробітників — інвестиція у добробут і прибуток компанії.

Вкладення у психічне здоров'я співробітників – інвестиція у ефективність компанії, але також і суспільства. Депресія – головна причина зниження працездатності в усьому світі (15-20% населення відчувають себе у депресивному стані, а 3% страждають від важкої депресії), але якщо в цьому стані додамо панічні атаки, тривожні розлади, стреси, синдром ЕВ, обсесивно-компульсивні розлади, то процент працівників з подібними проблемами зростає. Людина з депресією спізнюється на роботу, більше часу проводить у соціальних мережах, закривається у собі, емоційно віддаляється від колег. Відомо, що 48% співробітників скаржаться на сон через стрес, 60% з 26 тис. робочих нещасливі через свою професію, в результаті 87% не відчувають емоційного зв'язку з робочим місцем.

В Україні, нажаль, немає досліджень феномену ЕВ у організаціях. Зустрічаються дослідження медиків, вчителів, робітників кол-центрів, але не зі сфери бізнесу. Форум НДО в Україні опублікував наступні результати: 41,9% має високий або надвисокий рівень ЕВ, а інші 35,9% знаходяться у зоні підвищеного ризику.

ЕВ включає в себе:

  1. Емоційне виснаження як відчуття спустошеності й втоми, викликане власне роботою.
  2. Деперсоналізацію як цинічне ставлення до праці й об'єктам своєї праці.
  3. Редукцію професійних досягнень як виникнення відчуття некомпетентності у своїй професійній сфері, усвідомлення неуспіху в ній.

Ви можете самостійно діагностувати у себе ЕВ, якщо протягом 2-4 тижнів відчуваєте наступні симптоми:

  • нестачу енергії;
  • фізичну втому без видимої причини;
  • відчуття спустошеності, відсутність нових ідей;
  • перенавантаженість роботою;
  • порушення сну;
  • дражливість;
  • відчуття понадмірної чутливості;
  • відчуття, що колеги вас не підтримують;
  • цинізм й емоційна байдужість до колег.

Правда і брехня про вигорання

Міф №1. ЕВ – балачки для ледачих

Таке уявлення у багатьох керівників: якщо людина не хоче працювати – значить, це не її місце. Дослідження підтверджують кореляцію умов місця роботи з психічним благополуччям співробітника. В Україні 41,9% мають високий рівень емоційного виснаження, 35,9% знаходяться у зоні ризику. В цілому це загрозливі показчики.

Міф №2. ЕВ – характеристика слабких людей

Люди, які мають високі досягнення, часто страждають від ЕВ. Однією з причин серйозних досліджень ЕВ у Німеччині став випадок загибелі Роберта Енке, відомого воротаря національної збірної, який у 32 роки покінчив життя самогубством. Подібні випадки смерті у наслідок ЕВ – нажаль, не рідкість.

Міф №3. ЕВ можна легко подолати

Багато хто вважає, що для цього достатньо просто вільно провести час, розслабитися і все мине. Але існує 12 стадій розвитку ЕВ як при будь-якому іншому розладі. І якщо ви знаходитеся на 7-8 стадії, то вам знадобиться професійна допомога. А на 9-11 може вже знадобитися лікування як у психотерапевта, так і у психіатра. 

Міф №4. ЕВ – безпечно для життя

Оно небезпечне насамперед для психічного здоров'я. Числені дослідження підтверджують це. Я раджу звернутися до книги англійського терапевта Сохер Рокед «Людина втомлена». Спираючись на дослідження, проведені у 2013 р., вона говорить про те, що тривалість життя значно скорочується, а не збільшується, і виною тому ЕВ.

Міф №5.  Втома і апатія? Ви – неуспішна людина

Як раз більшість успішних співробітників, як ніхто інший, схильні до емоційного вигорання через те, що витрачають багато енергії на роботу, не встигаючи при цьому поповнювати її запаси. Згідно опитування, 94% людей хочуть мати більше життєвої енергії. Хоча часто-густо можуть і не помітити, як звична втомлюваність переходить у хронічну втому. 

Причини виникнення ЕВ

Емоційному вигоранню та його наслідкам підлягають усі люди різних професій та віку. У кожній ситуації необхідно визначати причини ЕВ індивідуально, наприклад, з допомогою глибинного психотерапевтичного інтерв'ю й тестування. Часто його плутають з депресією або нестачею професійних якостей та навичок. Нижче розглянемо причини виникнення ЕВ. 

  1. Наявність внутрішніх настанов
  • «Я маю піклуватися про усіх, це егоїстично думати про себе, я маю заслугувати свою любов». Такі люди бистро включаються у будь-яку діяльність, але роблять це автоматично, не отримуючи внутрішньої згоди для себе.
  • «Я маю усе робити ідеально». Ця настанова створює постійний внутрішній тиск при зовнішньому стресі. Ці люди багато працюють, але не можуть попросити підвищення зарплатні («адже я не ідеально працюю», «я мало досягнув» і т. п.) та відчувають провину. Остання ж паралізує дії людини, «заморожує» та призводить до депресії.
  1. Несприятливі зовнішні фактори
  • Я часто чую від співробітників великих компаній, що вони почуваються «м'ясом». Касир одного супермаркету поскаржилася на те, як на неї впливає постійна гучна музика: «Ви не уявляєте собі, як це втомлює. Після роботи я довго відновлююся, і лише потім починаю щось робити по дому». Погана організація праці є частою причиною вигорання.
  • Стигматизація культури психічного здоров'я. Багато співробітників скаржаться на те, що бояться, якщо хтось з колег дізнається, що він ходить до психотерапевта. Слово «психіатр» справляэ паралізуючу дію.
  • Відсутність знання симптомів психічних розладів (не психопатологічних) співробітниками офісу. Наприклад, людина може зриватися й кричати на співробітників, навіть не підозрюючи, що у неї вже 7-8 стадія емоційного вигорання або наростаюча тривога, виражена у прояві панічної атаки. Бувають випадки, коли панічна атака трапляється на роботі. Колеги бояться зізнатися, що у них є психічні проблеми зі здоров'ям через те, що їх можуть звільнити або за ними закріпиться імідж «хворого співробітника».

Як допомогти собі при ЕВ

  1. Організаційний компонент. Компания може співробітничати із психологічними центрами й прищепити культуру психічного здоров'я через лекції, семінари, майстер-класи. Можна проводити тестування з наступними рекомендаціями для розвитку персоналу. Міжнародний досвід вказує на те, що організації наймають навчених у галузі психічного здоров'я супервізорів або Mental Health Officers, які слідкують за станом співробітників. При цьому вони знають симптоматику тих або інших психічних розладів та рекомендують вчасно звернутися до спеціаліста.
  2. Комплексний підхід. Нажаль, в Україні немає розробленої концепції лікування ЕВ. У Німеччині мій колега доктор Лотар Шатенбург 15 років розробляв програму лікування з колегами психіатрами на базі Психосоматичної клініки. Їхній досвід співробітництва з такими компаніями, як Bosch, підтверджує ефективність профілактики ЕВ, а також його лікування. 
  3. Психологічний компонент. Пам'ятайте: ніхто не може відповідати за ваше здоров'я, окрім вас. Ось на що я рекомендував би звернути увагу й чесно відповісти на такі запитання:

Робота як вогонь, зігріває, дає затишок і захищеність, але також і учиняє шкоду.

  • Скільки годин ви спите?
  • Який у вас сон?
  • Вранці ви відчуваєте, що виспалися?
  • Як ви проводите вихідні?
  • Чи ви відпочиваєте?
  • чи можете ви у суботу і неділю побути без роботи?
  • Чи важко це?
  • Ваша праця має рамки?
  • Ви вчасно її завершуєте?
  • Головне, які цінності у вас є, окрім роботи?
  • У цій ієрархії цінностей чому ви найчастіш віддаєте перевагу?
  • Коли останній раз у вас була повноцінна відпустка (2-3 тижні без роботи)?
  • У вас є хобі, друзі, з якими ви спілкуєтеся?
  • Коли останній раз ви були у свого лікаря?

Наведені дані також кажуть про важливість піклування про психічне здоров'я керівників компаній. Ми усі повинні дати відсіч зростаючій епідемії стресу та депресії, а також проблемам, пов'язаним із емоційним вигоранням. Фрейд казав про те, що робота як вогонь, зігріває, дає затишок і захищеність, але також і учиняє шкоду.


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!