Дорослий хлопчик. Звідки береться чоловіча невпевненість у собі?

Дорослий хлопчик. Звідки береться чоловіча невпевненість у собі? 16.08.2018

Цей матеріал опублікований в НВ

Чоловіки, які виросли без теплих емоційних стосунків із батьком, більш невпевнені у собі.

Якщо вірити статистиці, кожна п'ята дитина в Україні народжується поза шлюбом, а кількість матерів-одиначок за останні 15 років зросла в 22 рази. З іншого боку, є ціле покоління українців, вихованих у неповних сім'ях, де немає або батька, або матері, або обох через практику трудової міграції в Європі. Як відсутність батька впливає на психічне здоров'я дитини?

На консультаціях я часто стикаюся із запитом матері після розлучення: "Поговоріть з сином. Як пережити замкнутість і агресію". Але також і батьки говорять про те, що в результаті роботи втратили емоційний зв'язок з дитиною. Син зайнятого батька, будучи дорослим, сказав: "Я часто відчував, що зайвий для нього". Батьки, що втратили емоційний контакт з синами, як правило, не можуть його відновити до кінця життя.

Відсутність батька в житті хлопчика розглядається як психологічна травма. Воно має більш руйнівні наслідки, адже мова йде про його маскулінну ідентифікацію – хлопчик не зможе компенсувати це в стосунках з мамою. У той час як дівчинка зможе отримати свою ідентичність у відносинах з нею.

Психолог і письменник Джон Елдрідж каже, що ми живемо в світі "незавершених" чоловіків, чоловіків – частково. Як правило, це хлопчики, які походжають у "тілах чоловіків", з чоловічою роботою, з сім'єю, як у чоловіків, з фінансами і зобов'язаннями, теж як у чоловіків. "Незавершені" чоловіки – ті, хто витратив час на досягнення і позбувся відносин з сином або дочкою.

У розмові зі мною один чоловік говорив: "Коли згадую батька, відчуваю велику, темну хвилю, що накрила мене, що переважає силою. Батько дивився на мене не як на людину, дитину, свого сина, а як на "річ". В його погляді читалося: "Я зробив помилку. Ця переважна хвиля зносила мене".

Про таких чоловіків говорять "ні риба ні м'ясо" – одразу не зрозуміти, що це за людина

Чоловіки, які виросли без теплих емоційних взаємин з батьком, частіше переживають непевність у собі. Взаємини хлопчика з батьком впливають на маскулінну ідентифікацію хлопчика. Відсутність тісного емоційного і тактильного зв'язку накладає певний відбиток на його життя і зумовлює появу таких почуттів:

  1. Невпевненість у своїх здібностях;
  2. Низька самооцінка;
  3. Підвищений рівень тривоги;
  4. Агресія, спрямована на іншу людину, або агресія пригнічена, що переходить у самобичування;
  5. Стійке відчуття провини і сорому;
  6. Переживання самотності і самозамкнутості;
  7. Суїцидальна поведінка внаслідок самозамкнутості;
  8. Часто запитують "хто я?", що тісно пов'язано з відсутністю мети в житті.

Про таких чоловіків говорять "ні риба ні м'ясо" – одразу не зрозуміти, що це за людина. На противагу "безхребетності", ті, у кого був хороший емоційний контакт з батьком, виявляють асертивну поведінку – впевнене і наполегливе досягнення мети. Асертивність – якість, яка дає змогу встановити справжні стосунки і відкрите спілкування. Асертивність розуміється чоловіками без контакту з батьком у дитинстві як агресивна і не прийнятна поведінка. Самозамкнутість формується внаслідок того, що світ для хлопчика був позбавлений безпеки, він небезпечний. З цим світом не можна бути відкритим, тому що він ранить. Для хлопчика, що росте без батька, але з матір'ю, це схоже на життя без одного ока, руки або ноги. Тобто нездатність повноцінного існування.

З'являється порожнеча, яка заповнюється: 

  1. Залежністю (алкоголь, ігрова залежність, порнографія). 
  2. Надмірним проведенням часу на роботі. 
  3. Прагненням заробити більше. 
  4. Самоствердженням за рахунок підпорядкування оточуючих. 
  5. Саморуйнівною поведінкою (розлучення, антисоціальна поведінка, куріння, алкоголь, агресія).

Неважливо, підеш ти підкорювати гігантську хвилю чи ні, я тебе все одно люблю, незважаючи ні на що

Кожен хлопчик очікує почути від батька фразу з фільму Підкорювач хвиль: "Неважливо, підеш ти підкорювати гігантську хвилю чи ні, я тебе все одно люблю, незважаючи ні на що". Це те, заради чого живе хлопчик, а потім і дорослий чоловік. І якщо він не чує це від іншого чоловіка, тоді чоловік залишається "незавершеним" (за Елдріжем), дорослим хлопчиком у дорогому костюмі.

Як допомогти собі?

  1. Зайнятися чоловічими видами спорту. Там, де потрібні зусилля і напруження.
  2. Розвивати взаємини з іншими чоловіками. "Безхребетим чоловікам" легко спілкуватися з дівчатами, але з іншими чоловіками набагато складніше.
  3. Брати участь у тренінгах з розвитку навичок спілкування. У групах розвитку, де поважають кордони і цінність вас як особистості. Але де ви відчуваєте і певний виклик для розвитку.
  4. Спробувати вибратися зі своєї мушлі, почати говорити з кимось із чоловіків про почуття. Спочатку це не вдасться і матиме «кострубатий» вигляд, але це важливо робити.
  5. Пробувати знаходити нових друзів. Подумайте про те, скільки серед ваших друзів чоловіків. Друзі – це ті, з ким ви можете говорити про почуття вільно.
  6. Хто з чоловіків вплинув на вас найбільше? Кому з чоловіків в житті ви вдячні? Це реальна людина чи сформований образ? Спробуйте сформувати цей образ чоловіка для себе.
  7. За що ви вдячні своєму батькові? "Хвилиночку! – скажете ви. – Ми так не домовлялися! "Можливо, у вас ніколи не було і не буде теплих стосунків з батьком, але подумайте про те, що він передав вам? Посмішка в дитинстві, теплі слова, лагодження старого автомобіля в гаражі. А можливо, просто він дав вам життя. За що ви могли б подякувати батьку зараз? Зробіть це! Допомагає встановити невидимий емоційний зв'язок – і знайти, нарешті око, руку або ногу, яких бракує.
  8. Якщо відчуваєте, що не можете самі впоратися з вирішенням проблем – зверніться по допомогу до психотерапевта. Це допомагає під час вирішення емоційних проблем.

Хлопчику, чоловікові потрібен батько-герой. В іншому випадку без батька-героя чоловік прирікає себе на поразку

Британський журналіст, сатирик і співробітник розвідки Малкольм Маггерідж зізнається, що батько був для нього героєм. Підлітком Малкольм приїжджав до нього в лондонський офіс і тоді помічав явну зміну в батькові: "Коли він бачив мене, його обличчя завжди світлішало, досить раптово, повністю змінюючи його зовнішній вигляд; перетворюючи його зі змарнілого, всохлого чоловіка на енергійного хлопчика. Він спритно зіскакував зі стільця, весело махав на прощання своєму колезі... – і ми вирушали разом. У цих прогулянках з ним був елемент чогось забороненого, що серйозно збільшувало задоволення. Це були найприємніші епізоди мого дитинства".

Хлопчику, чоловікові потрібен батько-герой. В іншому випадку без батька-героя чоловік прирікає себе на поразку. Однак ми створені не для поразки, а для перемоги.


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!