Найтоксичніші. Чим небезпечні суперечливі стосунки

Найтоксичніші. Чим небезпечні суперечливі стосунки 30.05.2023

Автор: В'ячеслав Халанський

Опубліковано: Новое Время

 

Амбівалентність — це маркер нездорових стосунків

Ви напевно чули подібні скарги ваших співробітників, а можливо, самі переживали щось подібне: «Мене всього трясе. У якийсь момент мій начальник спілкується добре, підтримує мене, але через кілька днів на загальній зустрічі команди знецінює при всіх, принижує. Або ніби впритул не помічає, але того ж дня або наступного знову каже, який я цінний. І такі „американські гірки“ вже півтора року», — поділився один мій клієнт, який працює в міжнародній компанії. — «Мене це вимотує неймовірно. Суперечливі відчуття заплутують і не дають прийняти рішення про подальшу роботу». А ось що каже інша клієнтка, яка звернулася по допомогу: «Я не розумію, чому моя подруга постійно знецінює і критикує мене. Робить образливі зауваження про моє тіло. А пізніше каже, як цінує мене і поважає. У мене виникають змішані почуття, у яких я не можу розібратися».

Чи було у вас таке, що ви не могли розібратися у своїх відчуттях і в тому, як до вас ставиться ваш начальник, партнер або друг?

Одночасний прояв позитивних і негативних установок, почуттів і переконань щодо іншої людини ми визначаємо як соціальну амбівалентність. Ви можете шукати партнера для стосунків, начальника, друга або ментора, використовуючи діапазон оцінки від позитивного до негативного. При цьому ніхто не захоче працювати з жорстоким начальником, який експлуатує вас, і ви точно не побажаєте собі ідіота-партнера, який кричатиме на вас. Ми ретельно уникаємо жорстоких і негативних людей, не хочемо опинитися втягнутими в токсичні стосунки. Однак найбільш токсичними є не прояви негативізму, а суміш позитивного і негативного — амбівалентні стосунки.

Ви можете подумати, що це нескладно — визначити людей з амбівалентним ставленням до вас. Це не так. Прочитайте книгу Дурна кров. Таємниці і брехня одного стартапу Кремнієвої долини — розслідування Джона Керрейру про найбільшу аферу у 21 столітті, пов’язану з компанією Theranos, — і ви виявите дивовижну річ.

Керівництво таких компаній, як TBWA\Chiat\Day, біохімік із Кембриджа Єн Гіббонс або Ларрі Еллісон, засновник Oracle, — безліч розумних людей, співпрацюючи з Theranos, не могли визначити соціальну амбівалентність корпоративної культури Елізамет Голмс і Санні Балвані. Токсичність стосунків у Theranos призводила не тільки до вигоряння, а й до суїцидальної поведінки співробітників

Ми більшою мірою страждаємо не від самої критики, а від неоднозначних висловлювань

Люди зі змішаним ставленням до вас — це далеко не завжди вороги або далекі від нас люди. Це може бути ваша подруга, яка запропонувала подивитися за вашою дитиною й іноді відпускає коментарі про те, що ви її неправильно виховуєте. Або друг, із яким ви давно знайомі і який завжди підтримував вас у скрутну хвилину, а потім несподівано починає зустрічатися з вашою колишньою партнеркою або знецінює вас перед друзями. Або ваш бос, який допоміг розв’язати складне питання, хвалить вас, але відмовляє в підвищенні зарплати.

Про що говорять дослідження амбівалентних стосунків

Дослідження, проведене серед словацьких поліцейських, показало, що учасники тієї групи, де керівник водночас підтримував і принижував підопічних, повідомляли про більшу кількість негативних емоцій і проявів фізичних симптомів стресу. І вони частіше пропускали роботу, ніж ті поліцейські, чий керівник лише критикував. Берт Учіно та Джуліанна Голт-Лунстад у своєму грандіозному дослідженні амбівалентних стосунків зазначили, що вони впливають на фізичне здоров’я, посилюючи дистрес і вкорочуючи теломери. Інше дослідження підтвердило вплив амбівалентного лідерства на прояв у 993 співробітників із 27 робочих груп депресії, тривоги, вітального виснаження і втоми. Амбівалентні стосунки між керівником і співробітниками можуть проявлятися, наприклад, як амбівалентне лідерство, коли підлеглі вважають поведінку свого боса водночас сприятливою і обтяжливою. Ще одне дослідження показало, що після спілкування з людьми з амбівалентною моделлю стосунків у сім'ї підвищується артеріальний тиск. Цей феномен в особистих стосунках сьогодні мало вивчений, однак, ґрунтуючись на наявних дослідженнях, ми можемо сказати, що якість психічного благополуччя в романтичних стосунках значно знижується через амбівалентність цих стосунків. Можливо тому сьогодні так багато запитів на терапію у зв’язку з особистими стосунками.

Парадокс болю амбівалентних стосунків

У всіх у нас був позитивний і негативний досвід взаємодії. І звісно, позитивна взаємодія з другом чи колегою краща, ніж негативна. Однак підтримка від тієї самої людини, яка вас знецінює та критикує, не послаблює поганих почуттів, а, навпаки, посилює їх. Амбівалентні стосунки непередбачувані. Коли ви спілкуєтеся з агресором або людиною, яка становить потенційну загрозу, ви розумієте, що потрібно захищатися. А під час спілкування з тим, кого ви давно знаєте, ваші «фільтри сприйняття» наче вимикаються, і ви, відчуваючи біль, не помічаєте, що вас ранить. Інші дослідження показують, що ми більшою мірою страждаємо не від самої критики, а від неоднозначних висловлювань. Наприклад, від таких фраз у відповідь на запропоновану вами ідею: «Ну, не знаю. Я б по-іншому сказав». Люди, з якими ми проводимо частину життя, приділяємо час і увагу, ранять нас найсильніше.

Амбівалентне ставлення призводить до румінації або інтенсивних думок. Потік суперечливих думок може не давати заснути. Неоднозначні коментарі можуть викликати невизначеність і тривогу. «Це правда чи ні? Що насправді думав мій бос, коли сьогодні сказав: тобі краще не їхати на конференцію? Чи можу я довіряти йому, чи це погроза? А може, мене хочуть понизити на посаді і я залишуся без зарплати? Начальник — це джерело небезпеки чи допомоги?» Безумовно, у будь-яких стосунках допустима частка критики і «чистої правди», коли ми говоримо про те, що насправді відчуваємо. У всього є різні боки. Навіть у прояву допомоги є зворотний бік. Як одного разу сказала Енн Ламотт, «Допомога — це сонячний бік контролю». Однак в амбівалентності немає відкритості та ясності. Ви відчуваєте неоднозначність, зайву невизначеність, і у вас виникає відчуття, що тут відбувається щось не те.

Деякі висновки

Якщо ви думаєте, що перебуваєте в амбівалентних стосунках, то спробуйте відкрито поговорити про те, що відчуваєте, і прояснити критику, яку чуєте. «Чи можеш допомогти мені зрозуміти, що ти мав на увазі, коли сказав, що… ?» Здоровий і зрілий голос має проговорити, що така невизначеність не бажана у стосунках. У результаті стосунки можуть або покращитися, або загостритися, але ті стосунки, у яких ви не можете бути відвертими, не є справжніми — це гра в удавання. Ми схильні недооцінювати, наскільки люди відкриті до конструктивних пропозицій. Зворотний зв’язок не завжди призводить до змін, але зміни не відбуваються без зворотного зв’язку. Ваше завдання — бути якомога відвертішими і при цьому якомога дбайливіше підбирати слова. Моя клієнтка нещодавно спробувала прояснити деякі питання зі своєю подругою у стосунках, які ми визначили як амбівалентні. І після цієї розмови подруга висловила стільки негативних емоцій, скільки моя клієнтка не очікувала почути, — хоча думала, що вони близькі.

Через амбівалентні стосунки страждаєте не тільки ви, а й ваш бізнес і репутація. Дев’ять років тому я три роки пропрацював в організації, де було незрозуміло, що думає про мою роботу керівництво. Вони практично не давали зворотного зв’язку. Цей досвід був настільки складним для мене, що я не думав, що після цього зможу знову довіряти. Через півтора року я організував міжнародний дослідницький проєкт, і двічі на рік у нас відбувалися зустрічі відеозв'язком. На них збиралися представники п’яти країн, викладачі з Гарварда і Стенфорда. І я пам’ятаю, як за день до зустрічей відчував, що моя тривога піднімається. Я вловлював тригери з попередньої роботи: «Мабуть, я щось не встиг підготувати, або, може, треба зробити щось іще», — думав я. Але коли зустріч починалася, за п’ять хвилин я вже відчував, як мої страхи минають і настрій ставав чудовим. Це стало для мене прикладом здорових стосунків.

 


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!