6 способів допомогти дитині впоратися з тривогою під час пандемії

6 способів допомогти дитині впоратися з тривогою під час пандемії 20.04.2020

Автор: В'ячеслав Халанський

Вперше опубліковано: Новое Время

 

Не дивуйтеся, якщо у ваших дітей будуть перепади настрою і проблеми з уважністю

Коронавірус привносить багато занепокоєння в життя батьків і дітей. Від початку карантину дітям знадобилися комп’ютери (у нас двоє дочок). Довелося віддати наші з дружиною.

У перший же день навчання онлайн я запитав дружину: «А як же нам працювати?». Робота зупинилася до 15:00. На «перервах» забігав до кімнати, щоб швидко відправити важливі і термінові листи. Потім вибігав. Через 45 хвилин знову забігав. До кінця першого тижня купили собі комп’ютери. Наївно подумали, що всі питання вирішені. Але… виникли нові. Вам це знайомо?

Порушений графік шкільних занять і перехід на онлайн-навчання загалом створюють багато клопоту для нас, батьків. Це час невизначеності. Він викликає додатковий стрес і впливає на наше здоров’я. Таке враження, що вірус зайшов до нас у будинок і наводить свій порядок. Все це супроводжується відчуттям небезпеки.

Хороша новина в тому, що ми можемо впоратися зі стресом і допомогти нашим дітям. Психологічні дослідження показали, що існують конкретні ефективні способи запобігти занепокоєнню у дітей та допомогти їм впоратися з ситуацією.

Ось шість психологічних порад, які допоможуть вашим дітям під час цієї кризи.

1. Зберігайте спокій і надію

Найважливіший перший крок — зберігайте спокій і перевіряйте рівень своєї тривоги. Діти, як правило, моделюють поведінку своїх батьків, беруть на себе стресори, які їх оточують. Знайте свою поведінку і думайте про те, як ваші реакції можуть вплинути на дитину. Грунтовне дослідження підтверджує зв’язок симптомів батьківської депресії і тривоги з їх проявом у дітей.

Минулого тижня наша дочка захворіла. Ми з дружиною не могли зрозуміти її настрій. Після розмови виявилося, що вона злякалася, що у неї COVID-19. Перебирала симптоми. Ми поговорили і пояснили їй, що ймовірність вкрай невелика. Через кілька днів вона одужала. Це була звичайна застуда.

2. Будьте відкритими і чесними

Навіть якщо ви побоюєтеся, що розмови про пандемію збільшать занепокоєння дитини, обговорення складних тем насправді знижує стресори, оскільки діти можуть уявити собі сценарії набагато гірші, ніж реальність. Обмін фактичною і відповідною віку інформацією допоможе їм уявити ситуацію в перспективі.

Стежачи за новинами й отримуючи свіжу інформацію від ЗМІ, які заслуговують на довіру, і місцевих органів охорони здоров’я, розкажіть своїм дітям, що їм потрібно знати. Якщо школа або улюблений парк закриті, поясніть заходи безпеки, які стоять за цим. Хоча немає необхідності ділитися статистикою про інфікованих людей або наслідки для здоров’я, слід підкреслити важливість дотримання запобіжних заходів для захисту від інфекції.

Пам’ятаю, кілька тижнів тому ми з дружиною щоранку прокидалися, пили каву і питали: «Скільки в Італії? Скільки в США?» Тривога часом зашкалювала. Я точно можу сказати, що діти бачили в наших очах тривогу. Ми відкрито говорили з ними про те, що відбувається і які наслідки можуть бути.

3. Дотримуйтеся розпорядку

Який ваш улюблений сімейний ритуал? Психологічні дослідження підтверджують, що сімейні ритуали зміцнюють добробут родини під час складних періодів і стресу. Також дослідження показують, що дітям корисно дотримуватися графіка і продуктивних занять, тому плануйте заходи, які створять в їхньому житті структуру і веселі спогади. Якщо ваша дитина відвідувала уроки малювання в школі, попросіть її продовжувати малювати вдома. Виділіть певний час для читання, виконання домашніх завдань або відвідування віртуальних музеїв і зоопарків (моя улюблена добірка).

Дослідження також показали, що відпочинок на природі має безліч позитивних наслідків для фізичного і психічного здоров’я дітей. Тому для всієї родини було б добре провести час надворі, прогулюючись або катаючись на велосипедах, якщо ви живете недалеко від лісу (водночас дотримуючись правил захисту здоров’я).

Наш улюблений сімейний ритуал — ми разом збираємося за вечерею і ділимося історіями. Зараз це історії, які відбуваються під час навчання онлайн. Кожен день у будь-якому разі неповторний — навіть якщо ми і проводимо його в одному просторі.

4. Керуйте часом, проведеним перед екраном

У цей беспрецедентний період додатковий час протягом наступних декількох тижнів не зашкодить дітям. Важлива гнучкість, тому не переживайте відчуття провини через послаблення правил. Тим не менш, це не означає необмежений час екрану. Батьки мають прагнути балансу між цифровою і нецифровою діяльністю. Наприклад, якщо дитина витрачає час на цифрове навчання враці, потрібно робити творчу перерву  наприклад, малювати або пекти печиво, або пограти в настільну гру всією родиною. Дослідження підтверджують зростання емоційного і психічного здоров'я у дітей від невеличких творчих актів. Батьки також повинні слідкувати за використанням своїх цифрових приладів. 

Оцініть ваш контроль у цілому над дітьми за 10-бальною шкалою, де 10 високий бал. Попросіть свого чоловіка/дружину оцінити його рівень контролю. Також попросіть оцінити його у своїх дітей. Якщо рівень контролю вище 7 балів, тоді подумайте над тим, аби зменшити контроль. Повірте, вам і дітям стане легше. 

5. Практикуйте піклування про себе і залишайтеся у стосунках

Із збільшенням відповідальності ви маєте не забувати піклуватися про себе. За можливості приділяйте час читанню, вправам і медитації. Один із кращих способів подолати неспокій  це залишатися на зв'язку з друзями і родиною, тому подзвоніть або поспілкуйтеся з ними в чаті. І зв'яжіться з іншими батьками для відкритої розмови, яка дасть вам відчуття безпеки. Важливо ділитися своїми страхами і переживаннями. 

Одна моя клієнтка на початку карантину зізналася: «Я боюся заразитися вірусом і померти. Але у мене реально немає того, хто міг би подбати про них». Під час бесіди вияснили, що є ті, хто міг би займатися дітьми, розібратися у причинах, чому цей страх став таким реальним. Наприкінці консультації жінка сказала, що рівень тривоги за 10-бальною шкалою знизився до відмітки 23 бали. Важливо говорити про свої страхи і гнів. 

6. Поведінка під час стресу

Коли діти і підлітки відчувають стрес, їхня поведінка може змінитися. Не дивуйтеся, якщо у ваших дітей будуть перепади настрою та проблеми з уважністю і концентрацією. Це час, аби дати вашій дитині додаткове терпіння і підтримку. Ви можете помітити поведінку, яка може бути причиною для занепокоєння, наприклад, якщо ваша дитина висловлює фізичні скарги. Вона може сказати, що не відчуває себе добре або що болить голова  і це може бути способом висловлення неспокою. Ящо ви або ваша дитина почуваєтеся пригнічено, можливо, настав час поговорити з ліцензійного спеціаліста з психічного здоров'я. 

Бережіть своє здоров'я! Намагайтеся бачити у ситуації з пандемією коронавірусу позитивні віхи для вашої родини. 


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!