Інтернет-залежність: як інтернет впливає на наше здоров'я і як навчитися це контролювати
Автор: В'ячеслав Халанський
Вперше опубліковано в Новое Время
Перевірка електронної пошти, спілкування в месенджерах, серфінг по інтернету — за даними дослідників, в цілому ми витрачаємо на взаємодію зі смартфоном майже 11 років свого життя.
«Я знаю людей, які три, чотири, п’ять, шість разів потрапляли в аварію через залежність від телефону і бажання негайно відповісти на смс або на дзвінок. Я знаю людей, які проводять 8−10 годин на день, працюючи за комп’ютером. Інтернет-залежність — це така форма поведінки, яка може зруйнувати — психологічно і фізично — ваше життя і життя ваших близьких», — запевняє керівник першого центру по роботі з інтернет-залежними доктор Кімберлі Янг1. Визнаний експерт у цій сфері дійсно знає, про що каже.
«Чи є у вас інтернет-залежність?», — звернувся я до своїх підписників в одній із соцмереж. Через 15 годин показники були такими: 71% відповіли «так», 29% — «ні». Щирість деяких відповідей вражає. Наприклад: «Мій колишній чоловік проводив за читанням інтернету весь час, який не спав. Це десь 15 годин на добу. Одна з причин повного руйнування сім'ї та відсутності бажання працювати (бодай спробувати знайти роботу)». Моя клієнтка під час терапевтичної сесії сказала: «Я поставила чоловікові умову: якщо він не перестане користуватися телефоном весь час, я розлучуся».
Чи впливає смартфон на стосунки в родині? Чи страждає моє психічне здоров’я через надмірне використання інтернету? Чи можу я бути залежним від інтернету і не знати цього?
Статистика
Інтернет-залежність зовсім є не такою нешкідливою, як нам здається. Чи знали ви, що:
- 33% батьків кожен день сваряться з дітьми про використання гаджетів2.
- За даними Американської асоціації психологів, 50% батьків не відчувають емоційного зв’язку зі своїми дітьми навіть тоді, коли знаходяться поруч з ними — і все через вплив технологій3.
- 75% людей беруть смартфон із собою в туалет4.
- У середньому на день людина торкається екрана телефону 2600 разів і приблизно 2,5 години проводить з ним наодинці.
- 50% підлітків відчувають «залежність» від гаджетів, 59% батьків підтверджують це.
- Згідно з твердженням Адама Альтера, провідного експерта в сфері впливу технологій на психічне здоров’я, приблизно 11 років свого життя ми витрачаємо на телефон (перевірку електронної пошти і повідомлень, листування, серфінг по інтернету тощо)5.
Особиста історія
Я згадую, як ще зовсім недавно не міг «відірвати» дітей від смартфона, при цьому часом і сам не розлучався з ним. Це траплялося в ті моменти, коли я був дуже зайнятий. Мог відповідати на листи до 22.00. Вечеря — телефон поруч. Одного разу під час моєї «зайнятої» вечері дочка запитала: «Тату, чому ти весь час з телефоном?». Я міг (так і зробив) навести різні аргументи: заробляю гроші, потрібно терміново відповісти на повідомлення, люди чекають мою відповідь і т.ін. Бачите, в чому проблема? Я відразу хочу захистити себе і фокусуюсь на собі, занурений в такі моменти в себе. Все ж природно і зрозуміло! У чому проблема?
Проблема в тому, що я пропустив період переживання донькою-підлітком першої закоханості. Зрештою вона розлучилася (можливо, поки розлучилася) з тим, в кого була закохана. Але я навіть не припускав, як дуже вона переймалася розставанням.
Нещодавно я наважився відкласти смартфон і прийняв для себе рішення після шостої вечора переважно не відповідати на листи та інші повідомлення. Ми пішли гуляти. Ви навіть не уявляєте, що я відкрив. Ми гуляли майже годину, і я слухав і слухав її. І обмірковував: «Та коли ж таке було?! Невже слона я й не помітив? Поруч, у сусідній кімнаті». Я слухав про її почуття і збагнув, що все прогавив.
Бачите, ми настільки зосереджені на собі, що будь-які аргументи нам підходять — але вони руйнують зв’язок між вами і вашими близькими. Питання дочки: «Тату, чому ти весь час з телефоном?» можна переформулювати приблизно так: «Тату, чому ми не можемо поговорити? Чому у тебе на мене обмаль часу, а на інших людей є? Чому я для тебе не є важливішою? Чому я так мало вартую для тебе?»
Якщо ви часто використовуєте ваш смартфон або комп’ютер, дайте собі відповідь на питання: «Як моїм близьким зі мною живеться? Або задоволення є важливим тільки для мене? Може, життя стало занадто егоїстичним? Для мене важливі мої близькі, колеги, коли я чую чергове „дзень“ під час спілкування?»
Критерії та інтернет-залежності6
То ж ви й досі вважаєте, що «залежність» — це не про вас? А як щодо невеликого тесту? Перелік таких критеріїв допоможе вам ліпше зрозуміти себе.
- Чи проводите ви більше часу в інтернеті, ніж плануєте?
- Чи часто ваше оточення скаржиться на те, що ви проводите забагато часу онлайн?
- Чи часто ви недосипаєте через нічні інтернет-листування?
- Чи використовуєте ви інтернет (Ігри, листування, сайт знайомств) як спосіб уникнути реальних проблем або позбутися дисфоричного настрою (почуття провини, тривоги, депресії)?
- Чи применшували ви реальний час, проведений вами в інтернеті, обговорюючи цю проблему з членами сім'ї, психотерапевтом?
- Чи є у вас спеціальна залежність у використанні інтернету (наприклад, сайти знайомств, порнографічна залежність, ігри)?
Що робити з інтернет-залежністю?
- Спробуйте зрозуміти причину вашого «виходу» в інтернет. Це уникнення вирішення цілком конкретних конфліктів і проблем. Можливо, ви тривалий час не розмовляєте зі своїм партнером, чоловіком або дружиною. Інтернет — легкий спосіб жити «безтурботним» життям.
- Пройдіть тестування у фахівця і перевірте рівень своєї залежності.
- Контролюйте час, проведений онлайн — те, скільки часу ви працюєте з поштою, скільки відводите на соціальні мережі.
- Чітко визначайте мету вашого серфінгу безмежними теренами інтернет-інформації і дотримуйтеся її.
- Практикуйте «цифрову дієту». Вона схожа з дієтою з вилученням або обмеженням певних продуктів. Наприклад, в п’ятницю ввечері вимикайте телефон і вмикайте в понеділок вранці. Ви моментально побачите поліпшення свого здоров’я. Ваша голова перестане боліти, спина і зап’ястя також будуть розслаблені.
- Практикуйте спілкування в родині. Не тільки ви вимикаєте телефон, а й діти. «Що ж ми тоді будемо робити? Ми з нудьги помремо!», — заперечите ви. Це і є показник того, що ви давно не проводили час разом і, можливо, недостатньо обізнані у справах й інтересах один одного.
- Навчайте дітей культурі застосування інтернету. Пам’ятайте, що діти особливо схильні до залежності, оскільки у них, на відміну від дорослих, дуже слабкий рівень самоконтролю, який дозволив би уникнути звикання.
Пам’ятайте, що біля вас — найцікавіші люди на світі, і вони заслуговують вашої уваги. Певен, що коли зараз, коли ви читаєте цей текст, на телефон надійшло чергове повідомлення, хорошим рішенням буде відкласти телефон і поміркувати, що вам потрібно змінити у використанні інтернету? Особисто я прийняв рішення працювати над собою і приділяти більше уваги стосункам з дітьми і дружиною — і я вже бачу позитивний результат. А ви що вирішили?
1 Кімберлі Янг заснувала Центр інтернет-залежності 1995 року. Сайт центру — http://netaddiction.com/.
2 Naftulin, Julia. Here’s how many times we touch your phones every day
3 APA’s Survey Finds Constantly Checking Electronic Devices Linked to Signifi cant Stress for Most Americans
4 Саstillo, Michelle. Survey: 75 percent of Americans admit to using phone while in bathroom
5 Альтер, Адам. Нездоланні. Про збільшення кількості технологій, які призводять до звикання, і про бізнес, який тримає на гачку / Адам Альтер; пер. з англ. — К.: Форс Україна, 2017. — 352 c.
6 H Cash, CD Rae, AH Steel, A Winkler. Internet Addiction: A Brief Summary of Research and Practice. 8(4): Curr Psychiatry Rev. 292-298. 2012.