Що відбувається, коли ми перестаємо звертати увагу на своє тіло?

Що відбувається, коли ми перестаємо звертати увагу на своє тіло? 14.06.2018

Як до психотерапевта, до мене на прйом часто приходять клієнти з такими історіями: «Моє тіло не витримує і підводить мене у ті моменти, коли я повинен виконати щось відповідальне. Зовсім нещодавно я повинен був зустрітися з керівником. За 10 хвилин до розмови я відчув сильне серцебиття, мене почало трусити. Я так розхвилювався, що в котрий раз не зміг висловитися про умови праці, що мене не влаштовують. Що зі мною не так? Чому тіло не слухається і підводить мене? Воно ніби не моє».

Є багато подібних історій, коли ми раптом відчуваємо, що тіло не кориться нам і ніби нам не належить. Воно довгий час жило своїм життям, а ми зі своїми почуттями – своїм.

Я у таких випадках питаю: «Розкажіть більше про відносини зі своїм тілом. Чи займаєтеся ви спортом, звертаєте увагу на те, що їсте і як це робите?» У наш час ми сприймаємо тіло як функцію, яка повинна нам слугувати. Однак така форма ставлення до тіла працює приблизно до 35 років. Потім починаються різноманітні психосоматичні розлади. Хоча зараз подібні прояви можна спостерігати і у 20, і у 25 років.

Ось деякі рекомендації, як відновити внутрішній баланс і піклуватися про своє тіло:

  1. Почніть приділяти час своєму сну. Зайняті люди помилково вважають, що чим більше вони не будуть спати, тим більше встигнуть. Розплата за таку модель поведінки – тривога і неспокій.
  2. Вчіться слухати своє тіло. Зупиняйтеся під час роботи. Вийдіть і подихайте. Якщо це неможливо, тоді на робочому місці можна закрити очі і трохи помедитувати. Подумайте про щось добре і приємне у вашому житті.
  3. Замисліться про те, коли ви в останній раз займалися спортом. Якщо давно, то чому? Зайняті? Немає часу? Коли мої клієнти так говорять, я відповідаю їм, що саме зараз прийшов час подумати про себе. Нехай це будуть легкі вправи. Наприклад, бігова доріжка 15 хвилин на день.
  4. Якщо вам складно почати займатися спортом самостійно, підключіть когось з друзів або запишіться на індивідуальні заняття з тренером. Діліться в соцмережах своїми досягненнями у спортзалі. Це все допомагає увійти в режим систематичних тренувань.
  5. Зверніть увагу, як ваше тіло реагує на стреси. Часто першою сигналізує болем поперек. Там проходить м’яз псоаз, який поєднує тулуб і нижню частину тіла. Перерахуйте свої стреси протягом дня і оцініть їх за шкалою від 0 до 100. Коли щоденна оцінка складає 80-90 балів і вище, варто замислитися про зміну роботи.
  6. Як часто ви скаржитеся на тілесні хвороби? Болить або паморочиться голова, нудить і т. п. Що саме каже говорить ваш терапевт з приводу цих симптомів? Варто замислитися над тим, чому ви відчуваєте роздратування, слабкість, не висипаєтеся. Якщо немає серйозних соматичних причин, тоді ми могли б говорити про психосоматику, тобто про те, що психологічні стреси впливає на ваше тіло.

Можливо, вам буде нелегко переключитися у ощадливий режим життя. Але повірте, воно того варте. Добрим інструментом, аби пізнати потреби свого тіла, може стати для вас книга Самуеля Пфайфера «Психосоматика. Як ми можемо розуміти мову тіла?» Вона про кожного з нас. У ній представлена базова інформація про зв’язки між психікою й тілом, основні концепції виникнення й розвитку психосоматичних розладів. Читається дуже легко. Буде корисною як психологам, так і тим, хто хоче навчитися піклуватися про себе й жити гармонійно.


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!