Що таке "петля горя" і як з неї вийти

Що таке "петля горя" і як з неї вийти 03.01.2018

Під час виступу на Громадському радіо психолог, психотерапевт В'ячеслав Халанський розповів, як знаходити нові смисли і не зациклюватися на негативі, перебуваючи в складних життєвих ситуаціях, в емоційному глухому куті, який в психології називається «петлею горя».

Ведучий: Що таке «сенс»? Чому він може бути опорою в нашому житті?

В'ячеслав Халанський: Першим, хто звернув на це увагу, був Віктор Франкл. Це один з перших учених-психотерапевтів, який звернув увагу на сенс як головну потребу людини. Він сам пережив три табори смерті. Швидше за все, він там практикував свою теорію, яку відкрив за 10 років до потрапляння в концтабір.

Він розумів під сенсом щось конкретне. Сенс — це те, що людина відкриває, над чим він працює. Сенс життя йде зсередини. Коли ми говоримо про сенс, ми говоримо про цінності, які приводять нас до нього.

Ведучий: Хотілося б докладніше поговорити про «петлю горя».

В'ячеслав Халанський: Багато фахівців критикують виділення послідовних етапів: дехто каже про три етапи, деякі — про 10. Зі своєї практики я бачу сенс виділяти стадії, але з певними особливостями.

Першою звернула увагу на етапи Елізабет Кюблер-Росс. Вона допомогла зрозуміти, як вмирають люди. Основні стадії такі:

  • Людина дізнається, що вона хвора, наприклад, на рак. Може відбуватися паралізація, шок.
  • Заперечення.
  • Наступною реакцією може бути агресія. Людина може закритися, що не дуже добре. Краще, щоб у неї були емоції, щоб вона плакала. Важливо звертатися до себе, думати про свої почуття, а не про те, якої поведінки від тебе чекають інші.
  • Депресія.
  • Вихід з горя.

Ведучий: Ці стадії типові для всіх людей?

В'ячеслав Халанський: Багато психологів критикують цю модель. Швидше за все, мова повинна йти не про стадії, а про завдання на даний період. Багато моїх колег говорять, що від агресії можна повернутися до заперечення.

Ведучий: Є ще поняття «торг». Наскільки важливо в ситуації горя продовжувати боротися?

В'ячеслав Халанський: Людина в стані депресії не буде боротися. Депресія триває доти, поки людина вимагає від світу, від людей, щоб вони дали їй бажане. Віктор Франкл поставив питання по-іншому: «Що світ хоче від мене?» У Відні до Франкла прийшов дуже відомий лікар. Він втратив свою дружину. Лікар ходив до психоаналітиків, нічого не допомагало. Франкл сказав, що бачить, як сильно той страждає, і запитав: «Якби ви померли першими, а не ваша дружина, що було б з нею?». Лікар відповів, що вона б цього не витримала. Тоді до нього прийшов сенс, що він, можливо, врятував свою дружину від більшого страждання, ніж витримує сам.

Торг - це спроба людини, що знаходиться в стадії депресії, отримати від долі бажане якимось способом. За гарне здоров'я людина готова вкласти мільйон доларів в дитячий будинок.

Ведучий: Що потрібно робити людині, аби знайти нові сенси?

В'ячеслав Халанський: Людині, який переживає горе, потрібна «тепла ковдра», близькість з собою. Часто люди, які переживають важкі обставини, починають чимось активно займатися, що закінчується депресією. Кожне почуття вимагає уваги до себе. Коли відбувається горе, втрата, ми втрачаємо контакт з собою. Ми перестаємо відчувати себе. Я часто кажу своїм клієнтам: «Якщо вам хочеться лежати в теплому ліжку, робіть це».

Ведучий: Як людині в складній ситуації зважитися на перший крок?

В'ячеслав Халанський: Потрібно знайти людину, з якою можна поговорити. Потрібно говорити про свої почуття. Це допомагає зрозуміти, чого хоче людина. Коли ми починаємо говорити, нам стає ясніше, що робити далі. Запитати себе, чого ви хочете, — це мотиваційна точка.

Ведучий: Наскільки важливо для людини оцінити досвід виходу з кризи?

В'ячеслав Халанський: Процес адаптації після кризи дуже важливий.

Відсутність успіху — це нова можливість. Потрібно запитати себе, що у мене виходить найкраще. Це фундаментальні речі, хоча немає тез, які допоможуть все вирішити. У кожної людини відбувається унікальний процес. Переживаючи горе, важливо не залишатися одному. У нашій культурі ми часто боїмося просити про допомогу. Багато моїх пацієнтів стверджують, що бояться говорити про свої психологічні проблеми через те, що їх можуть звільнити. Але слабкість — це одна з якостей життя.

Якщо людина не справляється в адаптаційний період, немає тенденції до виходу, потрібно звертатися до фахівця. В американській класифікації хвороб є такий критерій: протягом 6 місяців після втрати повинні відбутися позитивні зрушення. Якщо вони не відбуваються протягом року, напевно, потрібна допомога.

Ведучий: Що б ви порадили людям, які опинилися в складних ситуаціях?

В'ячеслав Халанський: Всім нам важливо розуміти, що у нас завжди є свобода щось зробити зі своїм життям прямо зараз.


Повну версію матеріалу можна прочитати тут

Фото: findatopdoc.com


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!