Що робити при панічних атаках: 8 порад

Що робити при панічних атаках: 8 порад 06.01.2018

Автор: В'ячеслав Халанський

Панічні атаки, фобії, підвищена тривожність стали бичем нашого часу. Кожен десятий житель західного світу страждає панічними атаками, але лише у 1-3,5% населення панічні атаки настільки сильні, що порушують природний хід життя. У Євразійському регіоні ситуація не краща.

Ті, хто пережив панічні атаки, кажуть: «Я пережив найсильніший страх і задуху, не знав, що робити. Таке відчуття, що ось-ось зійду з розуму і помру».

Основні ознаки панічної атаки:

  • прискорений пульс, серцебиття;
  • пітливість;
  • тремор, тремтіння;
  • нестача повітря, відчуття задухи;
  • утруднене дихання;
  • відчуття здавлювання або біль у грудях;
  • нудота і/або неприємні відчуття в животі;
  • запаморочення;
  • дереалізація (відчуття нереальності того, що відбувається) і/або деперсоналізації (сприйняття себе і своїх дій як би з боку);
  • страх втратити контроль над собою або зійти з розуму;
  • страх смерті і страх від страху (відчуття, що мені не вистачить повітря, можу знепритомніти й поруч не буде нікого, хто б міг допомогти);
  • відчуття оніміння, поколювання в кінцівках;
  • озноб і прилив жару.

Для визначення панічної атаки досить виділити будь-які чотири з перерахованих ознак. Варто виключити ті випадки, коли існує реальна загроза життю.

Переживання панічної атаки схоже на жах. Багато хто думає, що зможе впоратися, але все відбувається швидко і стрімко. Р. Бейкер (R. Baker), психіатр з Оксфордської клініки, який має великий досвід роботи з тривожними клієнтами, порівнює панічну атаку з торнадо, яке триває недовго, але руйнування від нього мають довгі наслідки.

Що ж робити, якщо ви помітили у себе панічну атаку:

1. Якщо ви помітили у себе чотири ознаки, потрібно спокійно глибоко подихати в момент, коли панічна атака підступає. Дихати необхідно до заспокоєння панічної атаки або тривожного стану. Глибоке дихання (ще називають диафрагмальное) значно зменшує тривогу.

2. Важливо зрозуміти, що панічна атака починається від миттєвого потоку думок. Думка про те, що «я вийду з дому, і раптом почнеться задишка, я можу втратити свідомість, впаду і поруч нікого не буде, тоді я можу померти» викликає паніку. Тому важливо зрозуміти, яка думка запускає тривогу.

3. Важливо розуміти, що ви божеволієте і це не хвороба. Панічна атака — це захисна реакція організму. Часто вони виникають через тривалі стреси (наприклад, останні 1,5 року). Вона захищає вас же від вас самих (щоб ви не руйнували себе).

4. Я часто прошу перерахувати стреси, які траплялися з клієнтом. Важливо припинити тиснути на себе. Наприклад, ми можемо говорити собі: «Я повинен (а) зробити те і те ...». Важливо припинити це робити.

5. Панічна атака - це схожий на напад стан інтенсивного страху, страху смерті без зрозумілої підстави. Можна для себе написати ті страхи, які у вас є. Можливо навіть з дитинства. Це значно допомагає послабити напругу спричинену страхом, а точніше думкою про страх.

6. Важливо розуміти, що ще жодна людина не померла від панічної атаки. Зазвичай вона триває 15-20 хв. Сама проходить. І іноді чинити опір їй марно. Іноді важливо просто послабити механізм захисту і розслабитися.

7. Якщо досі вам не стало легше, потрібно звернутися до психотерапевта і психіатра. Психіатр повинен підібрати правильні медикаменти, а психотерапевт (робота з психологічними механізмами, що викликають панічну атаку) допоможе розібратися з тим, що саме призвело до панічної атаки.

8. На початкових етапах я рекомендую почитати більше про те, що таке панічна атака. Знання про те, що ви можете її контролювати і те як вона виникає, дає відчуття безпеки і контролю над ситуацією. У панічної атаки найстрашніше відчуття того, що ви не можете контролювати ситуацію.

Ви не одні в своїх прагненнях звільнитися від тривоги та панічних атак. У доданому файлі знаходиться моя презентація, яка була представлена ​​на науково-практичній конференції «Екзистенційний аналіз і логотерапія», 16 грудня 2017 року (Київ). У цій презентації ​​дана тема представлена більш детально.

Ознайомитися з презентацією можна за цим посиланням

Фото: womanless.ru


Щоб записатися на прийом,
залишіть заявку!