Поїздка до Німеччини: п'ять відмінностей у нашому менталітеті
Ось я повернувся з поїздки до Німеччини та засмутився. Одразу скажу, що це не обурення новачка, який поїхав закордон вперше. Подорожую часто й у різні країни. Але я хочу тезово поділитися своїми враженнями. Що особливо кинулося у вічі. Враження будуть різні, тому приготуйтеся.
1. Демократія ліпше за все проявляється в суперечках про перегляд фільму в автобусі й відкритих вікнах.
Ми їхали до Дрездену понад п’ять годин і усім автобусом дивилися фільми. Щастя, що в мене були маска для сну й беруші. Причому за пару годин 90% пасажирів сплять або намагаються відволіктися від криків по телевізору.
В Німеччині усе продумано. Ніхто у вагоні електрички не вирішує, відкрити вікно або ні та який фільм разом подивитися. Система кондиціонування й навушники – усе геніальне є простим!
Як прищепити розуміння екології публічного простору у нашій культурі – я досі не розумію.
2. Відчуття безпеки й захищеності у Німеччині.
Одного вечора я навмисно пройшовся нічними барами Дрездену. Натовпи молоді на вулиці. У закладах також галасливо, але при цьому ти спокійно можеш посидіти, поговорити. Відчуття, що кожен знає свої межі.
3. У нашій культурі ти сам за себе, в Німеччині – добре продумана система.
Повертаючись додому, даю свою валізу водію українського автобусу. Місць для багажу немає, відповідає він. Поряд стоїть ще 7 валіз та чоловік з газгонокосаркою. Виявляється, перевезник везе передачі. В результаті газонокосарка з купою валіз0 їдуть з нами у салоні. Як вам таке?
4. У Німеччині спілкування одне з одним офлайн важливіже, аніж сидіти у соціальних мережах.
Люди спілкіуються, спілкуються і ще раз спілкуються. Ви помічали, як часто ви або ваші друзі використовуєте гаджети, коли сидите в ресторані або відпочиваєте на природі? Німці практично не використовують г аджету у кав’ярнях. Сидять й спілкуються. Вранці та ввечері. Я навіть здивувався: про що ж можна так багато говорити?
Чому українці біжать від реального спілкування? Можливо, через брак довіри одне до одного. Відсутність довіри викликає побоювання, тривогу, страх і агресію. А у гаджетах «безпечно».
5. Німці дуже дбають про своє здоров’я.
У Німеччини (у тих містах, де я був) палять рідко. У публічних містах тим паче. Коли повертаєшся в Україну, ця відмінність одразу кидається у вічі. У німців спільна культура здоровья. Дуже багато велосипедистів і дуже мало людей з надмірною вагою.. А коли, цікаво, спорт, відсутність шкідливих звичок та здорова їжа стануть невід’ємною частиною нашого суспільства?
Далі буде. Поговоримо про пекарні, органічну їжу й про те, що таке Michelin.
Ви їздите закордон? Які культурні відміни кинулися у вічі вам?