Як розпізнати емоційне вигорання і йому протистояти
Емоційне вигорання може торкнутися будь-якої людини, незалежно від соціального статусу, професії, віку
"Я готовий зрушити гори! Весь світ біля моїх ніг! Можу дістати зірку з неба!" Напевно ви переживали подібний досвід відчуття своєї всемогутності – як і протилежний йому стан повної спустошеності, апатії і безсилля. Коли улюблена робота і успішне життя більше не радують.
Чому це з нами відбувається? Як собі допомогти?
Я часто отримую повідомлення на кшталт такого: "Я успішна людина. У мене хороша робота. Родина. Я отримав гарну освіту. Я досяг багато чого, але у мене апатія і відчуття спустошеності. Спочатку створення бізнесу був ентузіазм, а зараз мені нічого не хочеться, хоча все успішно розвивається. Що зі мною не так? В чому причина?"
Подібні скарги на втому і апатію, що переходять в розчарування, цинізм і огиду можна почути від абсолютно різних людей: домогосподарок, лікарів, педагогів, працівників банку, безробітних, успішних і розумних людей, людей з високою або, навпаки, низькою зарплатнею.
Що ж насправді з нами не так? Чому діяльність, яка приносила мені задоволення, зараз викликає огиду? Що робити, коли не хочеться нічого робити: змушувати себе або залишити роботу?
Що таке емоційне вигорання?
Термін був введений в 1974 році Х. Дж. Фройденбергом, однак відомі випадки з літератури, що описують цей феномен, починаючи з 1922 року. Наприклад, у Томаса Манна в романі Будденброки або Артура Міллера в Смерті комівояжера.
Емоційне вигорання (далі ЕВ) включає в себе три основні складові:
1) емоційне виснаження як почуття емоційної спустошеності і втоми, викликане власною роботою;
2) деперсоналізація як цинічне ставлення до праці та об'єктів своєї праці;
3) редукція професійних досягнень як виникнення почуття некомпетентності у своїй професійній сфері, усвідомлення неуспіху в ній.
Ми можемо говорити про ЕВ, якщо протягом 2-4 тижнів ви відчуваєте такі симптоми:
- брак енергії;
- фізичне виснаження без причини;
- відчуваєте себе спустошеним, без нових ідей;
- відчуваєте перевантаженість роботою;
- порушений сон;
- є дратівливість;
- відчуваєте себе більш чутливими, ніж раніше;
- відчуття, що колеги вас не підтримують;
- цинізм і емоційна байдужість до колег.
Міфи про синдром емоційного вигорання:
Міф перший поширений серед керівників: "ЕВ – це розмови для ледачих. Якщо людина не хоче працювати – значить, це не її місце". Дослідження підтверджують кореляцію умов місця роботи з психічним благополуччям співробітника. В Україні 41,9% мають високий рівень емоційного виснаження, 35,9% знаходяться в зоні ризику. Загалом це загрозливі показники.
Міф другий: "ЕВ – це характеристика слабких людей". Однак з практики ми можемо сказати, що люди, які мають високі досягнення, часто страждають від ЕВ. Однією з причин серйозних досліджень ЕВ в Німеччині став випадок загибелі Роберта Енке, відомого воротаря національної збірної, який в 32 роки вкоротив собі віку. Подібні випадки смерті в результаті ЕВ – не рідкість
Міф третій: "ЕВ можна легко подолати – досить просто вільно провести час, розслабитися і все мине". Важливо знати, що існують різні стадії в розвитку ЕВ – як при будь-якому іншому розладі. Існує 12 стадій ЕВ, і якщо ви перебуваєте на 7-8 стадії, вам буде потрібна професійна допомога. А на 9-11 стадії може вже знадобитися допомога як психотерапевта, так і психіатра.
Міф четвертий: "ЕВ не є небезпечним для життя". Воно небезпечне, в першу чергу, для психічного здоров'я. Багато досліджень підтверджують це. Я рекомендую звернутися до книги англійського терапевта Сохер Рокед Людина втомлена.
Міф п'ятий: "Якщо у тебе втома і апатія, значить, ти не з розряду успішних людей. Такі люди не підходять нашій компанії". Чи знали ви про те, що 94% людей хочуть мати більше життєвої енергії? Ви можете і не помітити, як звична втомлюваність вже перетворилася на хронічну втому.
Які ж причини ЕВ?
Страждати від емоційного вигорання можуть всі люди. Різних професій і різного віку. У кожній ситуації необхідно визначати причини ЕВ індивідуально, наприклад, за допомогою глибинного психотерапевтичного інтерв'ю і тестування. Часто ЕВ плутають з депресією або нестачею професійних якостей і навичок.
- Наявність внутрішніх установок:
а) потрібно піклуватися про всіх (можуть бути брати, сестри у великій родині), це егоїстично думати про себе, ти повинен заслужити свою любов. Такі люди дуже швидко включаються в будь-яку діяльність, але роблять це автоматично, не отримуючи внутрішньої згоди для себе;
б) все повинно бути ідеально. Ця установка створює постійний внутрішній тиск при зовнішньому стресі. Ці люди багато працюють, але не можуть попросити підвищення зарплатні ( "адже я не ідеально працюю", "я мало досяг" і так далі) та відчувають почуття провини. Остання ж паралізує дії людини, як би заморожує і призводить до депресії.
- Несприятливі зовнішні чинники. Я часто чую від співробітників великих компаній, що вони відчувають себе "м'ясом". Касир одного великого супермаркету поскаржилася на те, як впливає постійна гучна музика: "Ви не уявляєте собі, як це втомлює. Після роботи я довго відновлююся, і тільки потім починаю щось робити по дому ".
Погана організація праці є частою причиною вигорання.
Як же допомогти собі при ЕВ?
Необхідно вивчити симптоми ЕВ. Пам'ятайте, що робота над психологічними установками вимагає психологічної допомоги. Установки – це як гачки, на яких висить стара і з запахом одяг. Змінити їх – потребує часу. Спробувати зрозуміти, що вас турбує. Ось на що б я рекомендував звернути увагу:
- Скільки годин ви спите? Який у вас сон? Вранці ви відчуваєте, що виспалися?
- Як ви проводите вихідні? Відпочиваєте? Чи можете в суботу та неділю побути без роботи? Чи важко це?
- Ваша робота має рамки? Ви вчасно завершуєте її?
- Головне: які цінності у вас є крім роботи? У цій ієрархії цінностей чому ви частіше віддаєте перевагу?
- Коли востаннє у вас була повноцінна відпустка (2-3 тижні без роботи)?
- У вас є хобі, друзі, з якими ви спілкуєтеся?
- Коли востаннє ви були у свого лікаря?
Пам'ятайте про те, що робота подібна до вогню: зігріває, але також може принести біль і рани. Як ви можете подбати про себе? Чи робите ви те, що по-справжньому цінне для вас? Або ви робите свою роботу, спілкуєтеся автоматично?
Автор: В'ячеслав Халанський
Також читайте:
Коли стосункам загрожує небезпека: проблеми в родині і 9 способів їх вирішити