Чому найщасливіші та успішні діти бувають у люблячих батьків
Автор: Сенді Шварц
Як часто ви обіймаєте своїх дітей?
В усіх батьків важке, насичене життя, що доповнюється занепокоєнням з приводу виховання дітей. Тим не менш, однім з найголовніших обов'язків батьків є вміння вчасно зупинитися і з усією любов'ю обійняти своїх дітей. Дослідження останніх десяти років наочно продемонстрували зв'язок між любов'ю до дитини, яку проявляють батьки, й рівнем його здоров'я і щастя у дорослому житті.
Дані Child Trends, провідної дослідницької організації США, що фокусується на поліпшенні перспектив й якості життя дітей, молоді та їхніх сімей, підтверджують, що тепло й любов, яку проявляють батьки, приносять свої плоди протягом усього життя їхньої дитини. Але якщо лагідних батьків не було, у дитини, скоріш за все, сформується низька самооцінка: він буде переживати відчуття відчуженості, ворожості, агресії та антисоціальності.
Останніми роками було проведено не одне наукове дослідження, що підтверджує зв'язок між батьківською ласкою й тим, наскільки щасливі та успішні будуть діти у дорослому житті.
Діти лагідних та уважних матерів виростають більш щасливими, більш стійкими й менш тривожними дорослими
2010 року дослідники Медичної школи Університету Дьюка виявили, що діти лагідних і уважних матерів виростають більш щасливими, більш стійкими й менш тривожними дорослими. Дослідження охопило 500 учасників, за якими спостерігали з немовлячого віку до 30 років. Коли їм було по вісім місяців, вчені спостерігали за тим, як матері з ними взаємодіють, а також провели кілька тестів на розвиток.
Психологи ранжували материнську ласку й увагу за 5-бальною шкалою — від «негативної» до «нав'язливої». Біля 10% матерів продемонстрували низький рівень прихильності, 85% — нормальний рівень і біля 6% — високий.
Через 30 років дорослих вже людей опитували на предмет їхнього емоційного здоров'я. Тих учасників, чиї матері були дбайливими або дуже дбайливими, набагато менше турбували стреси й тривоги. Окрим того, вони рідже стикалися з такими емоційними проблемами, як відчудженість, страх соціальніх інтеракцій та психосоматичні симптоми.
Зв'язок між батьками й дітьми допомагає нашому мозку продукувати й використовувати окситоцин, завдяки чому дитина відчуває більш позитивні емоції
Вчені, що працювали над цим дослідженням, дійшли висновку, що такою емоційною стійкістю учасники зобов'язані гормону окситоцину. Окситоцин — це хімічна речовина у мозку, що продукується в моменти, коли людина відчуває любов і прихильність. Було також доведено, що він бере участь у процесі формування зв'язку між батьками й дітьми, сприяючи виникненню між ними відчуття довіри і підтримки. Цей зв'язок, скоріш за все, допомагає нашому мозку продукувати і використовувати окситоцин, завдяки чому дитина відчуває більш позитивні емоції.
Мозг — не мало не багато — змінюється під впливом батьківської любові. Вона захищає дітей від шкідливого впливу дитячих стресів.
Друге дослідження було проведено 2013 року співробітниками Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. Вчені довели, що безумовна любов й прихильність родителя можуть зробити дитину щасливішою і менш тривожною. Це відбувається тому, що їхній мозок — не мало не багато — змінюється під впливом батьківської любові. Жорстоке поводження з дітьми й відсутність прихильності, тим часом, впливають на дітей як психічно, так і фізично. Це може призвести до будь-яких видів психічних і емоційних проблем, й впливає на дитину протягом усього його життя. Більш того, вчені вважають, що батьківська ласка захищає дітей від шкідливого впливу дитячих стресів.
Дослідження Університету Нотр-Дам, проведене 2015 року, показало, що діти, які отримали достатню кількість любові від своїх батьків, є щасливіші у дорослому житті. Дослідження охопило понад 600 учасників. Їх питали про дитинство, про виховання, у тому числі про те, наскільки батьки проявляли до них прихильність. Учасників, які отримали більше любові в дитинстві, менше непокоїли депресія, тривожність і в цілому вони були більш компанійськими. Тих же, хто отримав менше любові, мучили психологічні проблеми. Як правило, вони сильніше засмучувалися через невдачі у соціальному житті й були менш вразливі до чужих поглядів.
Масаж також є гарним способом налагодження зв'язку між батьками і дітьми — як фізичного, так і емоційного
Дослідники також вивчили переваги тілесного контакту для немовлят. Це особлива взаємодія між матір'ю і дитиною, зокрема, допомагає заспокоїти немовлят — завдяки контакту вони менше плачуть і краще сплять. Було також доведено, що тілесний контакт сприяє розвиткові мозку. Згідно статті Scientific American, діти, що зростають у дитячих будинках, мають більш високий рівень кортизолу (гормону стресу), ніж діти, які живуть з батьками. Вчені вважають, що відсутність тілесних контактів у дитячих будинках є основним фактором негативних змін.
Нарешті, числені дослідження впливу масажу доводять, що він позитивно впливає на дітей і допомагає знизити їхню тривожність. Масаж тіла є гарним способом налагодження зв'язку між батьками і дітьми — як фізичного, так і емоційного. Вже з немовлячого віку родитель може почати масажувати дитину, створюючи тим самим між ними міцний зв'язок. Дослідження показали, що діти і дорослі, яким роблять масаж, менше переймаються під час іспитів, у лікарнях та інших стресових ситуаціях.
Як привнести більше обіймів у життя вашої родини?
З моменту, як ви привезли дитину з роддому, обов'язково тримайте її на руках, торкайтеся і колихайте у обіймах. Намагайтеся частіше мати з нею тілесний контакт (шкіра до шкіри).
По мірі того, як дитина стає старшою, грайте з нею в ігри — танцюйте разом або прикидайтесь монстром, який обіймає/цілує.
Встановіть у телефоні нагадування, що обійми є частиною вашого повсякденного життя. У фільмі «Тролі», який нещодавно вийшов, у тролів були годинники з будильниками, які щогодини сигналізували про те, що настав час обіймів. Якщо це те, що вам потрібно, встановіть будильник. Або не забувайте обіймати своїх дітей у певний період дня, наприклад, перед тим, як вони ідуть до школи або повертаються додому й перед сном.
Діти мають розуміти: навіть якщо ви не задоволені їхньою поведінкою, ви все одно їх любите
Ще одна цікава ідея — використовувати любов при дисциплінуванні дитини. Коли ви кажете їй, що вона зробила не так, поклаіть руку на її плече і обіймайте в кінці розмови. Діти мають розуміти: навіть якщо ви не задоволені їхньою поведінкою, ви все одно їх любите. Якщо ваша дитина вдарила сестру чи брата, обійміть її й поясніть, що обійматися краще, ніж битися.
Врешті, будьте обережні, аби не переборщити і не «задушити» дітей своєю любов'ю. Дотримуйтесь їхнього індивідуального рівня комфорту і майте на увазі, що він змінюється на різних етапах розвитку.
Початково опубліковано на Gottman.com. Публікується з дозволу редакції