Чому ми зраджуємо своїм партнерам?
Опубліковано: Новое Время
Наше мислення кожен день створює для себе фальшиву історію, яка призводить до тривоги і завдає шкоди стосункам.
Переді мною сидить чоловік років сорока. Одягнений в дорогий темно-синій костюм. Доглянута зачіска. Перстень підкреслює сильні руки. Коли він заговорив про свою проблему, його лицевий нерв напружився і затремтів. Я відчув, як напруга передалося й мені. Здавалося, клієнт бореться з чимось, що більше його, і побороти це ніяк не може.
У чоловіка були дружина і діти. «Але є і вона - жінка, до якої мене тягне. Я не раз приймав рішення залишити дружину і піти до неї», – говорив він. Піти, за його словами, заважав страх зрадити дружину, а ще заподіяти біль їй і дітям.
– Але інша ваша частина хоче це зробити «зрадити?
– Так, – сухо і зі злістю сказав чоловік, стиснувши руки.
Випадок мого клієнта, про який йде мова, аж ніяк не є винятком. Нещодавне дослідження[1] показало, що 41% партнерів визнаються в невірності фізичної або емоційної; 57% чоловіків і 54% жінок зізналися в невірності на кшталт флірту чи емоційної зради. Цікаво також, що 22% чоловіків і 14% жінок хоча б один раз зраджували своїм партнерам; 36% чоловіків і 35% жінок зізнаються в зраді з співробітником або колегою на роботі. В середньому зрада триває близько двох років.
Зрада, або адюльтер веде до розпаду партнерських відносин. Подружня зрада – поле битви, яке і чоловіки, і жінки залишають з похиленою головою, побиті і спустошені.
Які ж причини подружньої зради?
- Зрада – спосіб реалізувати свою фантазію. Психолог і сімейний психотерапевт Скотт Горнто, пропрацювавши 25 років з подружніми парами, каже: ми часто придумуємо собі фантазію про наше щастя. Фантазія – це плід незрілої, що не подорослішала особистості. Ми часто фантазуємо, коли реальне життя стає нестерпним. Фантазії – родом з дитинства. Наприклад, в результаті конфліктів або напружень в родині думаємо: «Точно, це була помилка одружитися на цю людину! У спортзалі тренується прекрасна дівчина, яка мені б точно підійшла». Проблема в тому, що ви не знаєте, як в реальності будуть складатися відносини з дівчиною зі спортзалу.
- Зрада – шлях задовольнити емоційні потреби. Жінки, які не одержують тепла і уваги, прояви почуттів з боку партнерів, шукають емоційного тепла в стосунках з тими чоловіками, які їм це дають. Найчастіше приваблює те, що ви потрапляєте в центр уваги і отримуєте емоційне підкріплення. Проблема в тому, що емоційний світ набагато складніше, ніж здається в перші місяці відносин, – і навіть роки взаємодії на дистанції (через інтернет або рідкісні зустрічі в кафе). Спілкуватися на відстані і жити разом - це як чути про те, як же круто побувати на Кіліманджаро або самому пройти нелегкий шлях в гору.
- Отримання зворотного зв'язку від партнера – ось що більше підтримує бажання змінювати. Це чудодійний спосіб утримання іншої людини біля себе. Зворотній зв'язок з емоційним змістом – те, проти чого неможливо встояти чоловікові або жінці, яким цього не вистачає в шлюбі. Часто чоловіки на консультації кажуть: «Жінка, з якою зустрічаюся, говорить теплі слова, що підкреслюють мою гідність, силу. Вона мене цінує! З дружиною давно такого не було». Часто не сам партнер, а наша потреба в отриманні уваги, приємних слів і жестів створює передумову для зради. Ефект зворотного зв'язку ми переживаємо при користуванні соцмережами, наприклад, Фейсбук або інстаграмом, побудованих на ефекті зворотного зв'язку. Ви постите фото і хочете бачити, скільки лайків поставили - навіть неважливо, хто.
- Перед зрадою подружні стосунки переживають синдром «жаби в окропі». Якщо покласти жабу в каструлю з водою і нагрівати поступово, вона буде відповідно підвищувати температуру свого тіла. Коли вода почне закипати, жаба більше не зможе контролювати температуру свого тіла і спробує вистрибнути. Але якщо жабу відразу помістити в киплячу воду, тоді вона відразу і вистрибне.
Відносини часто супроводжуються агресією, образою, злістю, ненавистю, непрощенням. Ці почуття вимагають прояснення. Але не всі вміють висловлювати почуття. Знаю пари, в яких роками ховалися образа і непрощення по відношенню до партнера. Ефект "жаба в окропі" - відносини, в яких проблема посилюється, але не наважується. Ми не здатні реагувати на повільні і поступові руйнування. Наприклад, залишаються нез'ясовані образи, агресія, біль. Шлюби не руйнуються за день. Відносини руйнуються повільно і поступово. І якщо нічого не робимо, тоді доводимо відносини до «смерті в окропі».
Зраді часто передують невирішені емоційні проблеми. Рекомендую подивитися серіал Коханці (The Affair) з Домініком Вестом і Рут Вілсон.
Скотт Горніто в своїй книзі "Історії, які ми розповідаємо собі" виділяє центральну проблему зради:
наше мислення кожен день створює для себе фальшиву історію, яка призводить до тривозі і завдає шкоди відносинам.
Повертаючись до історії чоловіки у мене на консультації, який сидів навпроти і розповідав про себе. У момент нашої розмови він раптом згадав. Згадав, як їх з матір'ю колись зрадив батько, пішовши до іншої жінки. Саме зрадив - так він пояснив це собі, будучи дитиною. Згадав, як його кинув найближчий чоловік – його батько. Усвідомлення пронизало його, як блискавка. Ці два слова були мандрівниками всю його життя. Вони тінню відображаються у відносинах з партнерами по бізнесу, з друзями, з дружиною, навіть з його дорослішають дітьми. Він втомився жити з переконанням, що його все кидають і зраджують. А тепер і він настав на ті ж граблі.
[1] На жаль, в Україні немає подібних досліджень.